הי, אני שי חכימי

 ואני מלמד מתמטיקה ופיזיקה ברמת 5 יחידות לבגרות מאז שנת 2001. 

בתיכון הייתי תלמיד חלש ב 3 יחידות מתמטיקה. די מהר הסקתי שמתמטיקה זה לא בשבילי ושעדיף להתמקד בחלום שלי… להיות רפתן.  נרשמתי ללימודי מכינה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית, אבל דווקא שם  התאהבתי במתמטיקה ובפיזיקה, וההתאהבות הלא צפויה הזו שינתה את כיוון חיי מרפתנות – לתואר בפיזיקה. למדתי שלמורה אחד יש את הכוח להשפיע על חייהם של מאות תלמידים.

רציתי לעזור לתלמידים כמוני, שחוו תחושת כישלון בגלל מערכת חינוך לא מלמדת, ולהראות להם, כמו שגיליתי בעצמי, את היופי והעוצמה שבמתמטיקה. כך הפכתי להיות מורה. 

במהלך שני עשורים לימדתי מתמטיקה באופן פרונטלי. עם הזמן הבנתי שטבע הלמידה הוא לא ליניארי ומכני. תלמיד לא אמור לשמוע הסבר ומיד להבין אותו במאה אחוז (ועל זה מסתמכים בלמידה פרונטלית: ״הסברתי לך הרגע, בוא תתרגל״). לפעמים צריך הפסקה לעבד נתונים, לפעמים רוצים לשמוע שוב את ההסבר, הלמידה צריכה לקרות בקצב שלה, וזה עניין מאד אישי. 

הבנתי שקורס אונליין נותן מענה הרבה יותר נכון לצרכים הטבעיים שלנו בזמן למידה. מצד שני, מכיוון שלמידה היא תהליך אינטימי ועדין, משהו חשוב הולך לאיבוד בקורס אינטרנטי שבו יש סתם קול שמדבר דרך המחשב או הסבר קר בכתב יד. והרי אף אחד לא רוצה קורס אינטרנטי קר שבו אין ממש הסבר עמוק, אין למי לפנות כשיש קושי והכי חשוב – אתה לא מרגיש שהמורה הוא באמת מורה שלך. 

הקמתי את 5math כי רציתי לשלב בין היתרונות של למידה פרונטלית עם מורה בכיתה לבין היתרונות של קורס אונליין. הקורס האינטרנטי מאפשר ללמידה להתרחש באופן יותר טבעי, משחרר אתכם מפקקים, זמן מבוזבז, שעות לא נוחות, רעש והתמודדות עם תלמידים נוספים ולכן הלמידה בו היא הרבה יותר נוחה ואינטימית מאשר למידה בכיתה. בו זמנית, זהו קורס שבו אתה רואה ומכיר את המורה שמלמד אותך. היה לי חשוב ליצור קורס אינטימי, שבו באמת נוכל להתחבר ושאוכל ללוות אותך במסע הלמידה. לכן זהו קורס שמוקלט בבית, ברוגע, עם המון המון נסיון וחשיבה מאחורי כל הרצאה כך שתהפוך למדוייקת ביותר, בכדי שלא אבזבז לך את הזמן עם פתרון לא מדוייק. 

מתוך הניסיון שלי כמורה הבנתי גם, שכשמלמדים נכון, לא באמת צריך לפתור אלפי תרגילים (כמו שעושים בדרך כלל בקורסים ובבית הספר) כדי לדעת את החומר ולהצליח בבחינה. 

המשימה שלי

היא ללמד אתכם את המתמטיקה דרך דוגמאות חכמות – מעטות אך מדוייקות, במקום דרך תרגול אינסופי שהרגילו אתכם אליו בבית הספר ובקורסים השונים. כן, צריך לפתור כמות מסויימת של תרגילים בשביל להפנים את החומר, אבל לא צריך יותר משניים שלושה תרגילים כדי ללמוד נושא חדש, כי ברגע שההבנה התיאורטית שלנו היא מוחשית וטובה , אנחנו כבר לא זקוקים לגישה הלא רלוונטית של תרגיל ועוד תרגיל ועוד תרגיל. 

ההסברים הם לא רק הסברים טכניים כי חשוב לי שתבינו מה המשמעות שמאחורי השאלה ואיך פתרון שלה עוזר לנו לפתור בעיות אמיתיות בחיי היום יום. זהו קורס שמאפשר לכם לשאול שאלות, לקבל תשובות ואפילו לשמוע את השאלות והתשובות של תלמידים אחרים שמשתתפים איתכם בקורס. 

זהו הקורס האיטרנטי היחיד שנכתב במחשב ולא בכתב יד, כדי שתבינו כל פסיק וכדי שאוכל לדייק בכל פסיק במהלך הפתרון. מיחשוב הקורס פתח לראשונה עולם של צבעים, הדגשות, מסגרות, אנימציות והדגמות תלת מימדיות שאי אפשר להראות על לוח רגיל בכיתה והפך את ההסברים לברורים ונגישים באופן חסר תקדים.

החזון שלי

לאפשר לכל תלמיד שרוצה להשיג בגרות של 5 יחידות במתמטיקה, גם אם הוא לא חלם שזה יכול להיות אפשרי בשבילו. אני מאמין שקורס אינטרנטי שמצליח לנצל את היתרונות שבטכנולוגיה אך עדיין להישאר אישי, בשילוב עם אירגון חכם, תמציתי ומדוייק יכול לאפשר להרבה יותר תלמידים להצליח ואפילו לאהוב מתמטיקה, בלי תלות ביכולת הכלכלית שלהם או במיקומם הגיאוגרפי.